reklama

"Zmatečná" legislatíva!

Legislatíva z kuchyne ministerky Matečnej s trpkou príchuťou pre malých farmárov. Legislatívny výpek, začína plniť svoj cieľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Minulý týždeň, 23.5.2018, sme sa s farmármi zo Slovenska zúčastnili "Public hearing-u" na pôde Európskeho parlamentu, kde sme odprezentovali problémy, s ktorými sa potýkajú farmári na Slovensku. Stretnutia boli intenzívne a veríme, že prinesú dostatočný tlak na vládu, aby sa nimi začala zaoberať.

Obrázok blogu

 

Predmetné stretnutie sa konalo za účasti viacerých europoslancov. Zo Slovenska to najviac zaujímalo hlavne poslancov pána Maňka a pani Smolkovú (prečo asi?). Pán Maňko bol plne inštruovaný pani ministerkou Matečnou a prezentoval tam jej zavádzajúce informácie, ktorými sa snažil dehonestovať poškodených farmárov, ktoré sme hneď na mieste vyvrátili (existuje aj záznam, ktorý to potvrdzuje). Jediný z našich poslancov, ktorý nabral akú takú sebareflexiu bola pani europoslankyňa Smolková, ktorá síce prezentovala svoj záujem riešiť problémy farmárov, ale v doobedňajších hodinách nás kritizovala, že svoje problémy si máme riešiť doma a nie v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No doma sme sa nevedeli domôcť svojich práv a preto sme sa rozhodli požiadať pána europoslanca Ivana Štefanca o vystúpenie na pôde Európskeho parlamentu, čím mu týmto chceme poďakovať za jeho pomoc a snahu. Nebyť jeho úsilia a záujmu, nik by o týchto problémoch v Bruseli detailne nevedel.

My sme tam nešli za účelom útočenia na vlastnú krajinu, ani nadávať, my sa len chceme domôcť práva, aby právo platilo rovnako pre každého, a aby slúžilo občanom Slovenska a nie oligarchom. 

Som názoru, že v tomto prípade, resp. pri týchto problémoch a kauzách sa jedná hlavne aj o financie európskych daňových poplatníkov a o týchto veciach by mali vedieť aj na pôde Európskeho parlamentu. Zároveň, po vyčerpaní všetkých domácich možností farmárom môže pomôcť aj Výbor Európskeho parlamentu pre právne záležitosti. Na Slovensku sa preferujú skôr veľkí vlastníci pôdy a farmári, ktorým zákon v tomto znení vyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je pravda, že na Slovensku je veľká rozdrobenosť pôdy, v dôsledku čoho je potrebné to riešiť a zjednodušiť hlavne aj vlastnícke vzťahy. Brusel však môže pomôcť. Aj preto, že zákony SR sú implementované nariadeniami EÚ, ktoré stoja nad slovenskými zákonmi. Čo v praxi znamená, že ak príde potrebná iniciatíva zo strany exekutívy EÚ, slovenská strana by sa mala prispôsobiť. Zároveň v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu sme sa stretli aj s predsedníčkou Výboru pre kontrolu rozpočtu EÚ, Ingeborg Gräßle, ktorú sme požiadali o pomoc a súčinnosť pri kontrole či už pri dotáciách, tak aj pri priamych platbách. Samozrejme, jednou z našich hlavných požiadaviek bolo vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý by sa týmito kauzami zaujímal. Zas všetky tieto problémy vyšli z "kuchyne" pani ministerky Matečnej, ktorá sa v poslednej dobe rada pochváli (keď nie iný, tak aspoň sama), aká je odborníčka. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská republika má Zákon č. 504/2003 Z. z., tj. zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov, ktorý je veľmi problematický, podľa môjho názoru nešťastný a ten prešiel novelizáciou, ktorá nerieši podstatu problémov v agrosektore a už vonkoncom nepomáha malým farmárom.

Predmetná novelizácia zákona č.504/2003 je účinná od 1.5.2018, pričom nielen teraz, ale aj pred samotnou novelizáciou sa v predmetnom zákone nachádza viac problematických časti, v prvom rade paragraf č. 12 odstavec 4, ktorý citujem Ak užívateľ, ktorý pozemok užíva bez nájomnej zmluvy, preukáže, že vlastníkovi jej uzatvorenie navrhol a ten uzatvorenie nájomnej zmluvy do dvoch mesiacov odo dňa doručenia návrhu neodmietol, alebo nevyzval užívateľa pozemku na jeho vrátenie a prevzatie, pričom užívateľ vlastníka pri návrhu uzatvorenia nájomnej zmluvy upozornil na právne dôsledky jeho nekonania, predpokladá sa, že uplynutím dvoch mesiacov odo dňa doručenia návrhu nájomnej zmluvy medzi nimi vznikol nájomný vzťah na neurčitý čas.“ 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predmetný paragraf č. 12 značne obmedzuje naše ústavné práva, a to konkrétne článku 20 Ústavy Slovenskej republiky, ktorý sa týka práva vlastníctva! Dovoľuje určitým dobre informovaným skupinám získať nájom k pozemkom, a to aj bez písomného súhlasu vlastníka.

V podstate stačí ak vlastníkovi zašlú nájomné zmluvy poštou a ten ich písomne neodmietne, čím by vznikli vlastníkovi zbytočné náklady (tj. poštovné, cestovné a pod.). Pri písomnom neodmietnutí vznikne medzi vlastníkom a nájomcom nájomný vzťah na pozemok, a to aj bez podpisu alebo súhlasu samotného vlastníka. Žiaden zákon nesmie obmedzovať to, čo nám garantuje ústava.

Žiaľ, na Slovensku je to tak, že u nás práva nájomcu sú nad právami vlastníka.

A podobné veci sa diali aj na východnom Slovensku, kde určité záujmové skupiny využili neznalosť zákonov (starších) obyvateľov, ktorých zneužili tým, že im rozposlali návrhy zmlúv, ktoré s domnením nepodpísania, si tí obyvatelia mysleli, že nebudú platné. Žiaľ, na Slovensku je opak pravdou. 

Na Slovensku platí nájomný vzťah medzi dvoma subjektami aj bez ich podpísania. Presne to sa dialo na slovenských pozemkoch a poliach.

Nehovoriac o systéme naddeklarácií výmery pozemkov, tzv. krížových sporov. Ak „križuje“ veľký farmár malého, kde následne kontrola zistí nedostatky, tak veľký bude ukrátený len z časového hľadiska do času, kým neprebehne kontrola, prinajhoršom finančne z výmery, ale ak zistia pochybenie malému farmárovi a to je jedno či vedomé alebo nevedomé, tak ten je zo strany PPA sankcionovaný, ako sa to viackrát na Slovensku stalo aj v minulosti.

Samozrejme na malého farmára to ma likvidačné účinky, kde následne jeho pozemky samozrejme preberie neskôr veľký farmár. 

Od nového sa začína ukazovať ďalší problém z predmetnej novelizácie, tj. z kuchyne ministerky Matečnej. 

Farmári z okolia Močenku (okres Šaľa) sú bezradní. Miestne družstvo im pred pár týždňami oznámilo, že keďže sa majú zrušiť náhradné pozemky, tak od konca roka im zoberie všetky role, pod ktorými sú pôvodné parcely tých vlastníkov, s ktorými má družstvo nájomnú zmluvu. Taktiež odmietli vymerať tie parcely, na ktoré farmári stihli uzavrieť zmluvu s vlastníkmi, vraj nikomu nie sú povinní dať náhradné parcely a nech zabudnú na to, že budú môcť ďalej užívať doterajšie parcely. Pôvodné pozemky tiež nevymerajú, lebo sa odvolávajú na zákon (parcely sú príliš rozdrobené a hospodáriť na nich by bolo neekonomické alebo k nim nevedie poľná cesta). Takto sa niektorí už teraz nevedia dostať k parcelám a koncom roka prídu o veľkú časť doterajších parciel, keďže doterajšie náhradné pozemky zaniknú. Bohužiaľ, zákon to tým veľkým umožňuje a nič sa nedá robiť.

Pondelok (28.5.2018) síce farmári z okolia pôjdu pred družstvo protestovať, ale v podstate nič s tým nevyriešia, kým sa tento zákon nezmení. Boli pozvané aj médiá, ktorým poskytnú rozhovory, ale bohužiaľ, pri súčasnej legislatíve im to nič nepomôže. Tento problém nie je len tam, ale aj v ostatných častiach Slovenska. Je nutné, aby sa pretlačila zmena predmetného zákona, jednak aby bol plne v súlade aj s ústavou, ale aby náhradné pozemky boli ponechané do vykonania pozemkových úprav, v inom prípade to väčšina z dotknutých farmárov môže zabaliť už na budúci rok.

 Máme zato, že veľkí by nemali žiť na úkor malých. A zákon by nemal byť rovný a rovnejší

 

Daniel Tiža

Daniel Tiža

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Daniel Tiža, roky sa venujem oblastiam verejnej a štátnej správy vrátane sociálnej oblasti, kultúry a cestovného ruchu.Od roku 2003 som pracoval ako štátny radca na viacero rezortoch, kde som sa podieľal či už pri vypracovaní strategických dokumentov v jednotlivých programových oblastiach v nadväznosti na čerpanie EÚ fondov a rôzných finančných mechanizmov EÚ, ale som zároveň aj participoval pri tvorbe legislatívy dotýkajúcej sa tejto oblasti. Od roku 2010 sa aktívne venujem verejnej a štátnej správe, kde som pracoval pre viacero miest a obcí vrátane KSK, hlavne či sa to už týkalo projektovej činnosti, sociálnej oblasti (zakladania KC a TSP v obciach s prítomnosťou MRK), odpadového hospodárstva, ochrany ovzdušia, ochrany prírody a krajiny, ale aj komplexnej problematiky fungovania samospráv. Od roku 2016 sa aktívne zaujímam o veci verejné, pričom v roku 2017 som kandidoval na post poslanca Košického samosprávneho kraja, nakoľko v budúcnosti mám v pláne naďalej pokračovať vo svojej činnosti a odborne prispievať k rôznym problematikám a témam, aby som bol nápomocný k rozvoju resp. "pridanou hodnotou" nie len pre náš región, ale aj k zlepšeniu celkového fungovaniu štátu.PS: Nie som žiaden spisovateľ, ani politík, len sa snažím byť pozitívnym prínosom pre spoločnosť ;) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu